A kifejlett lepkék (imágók) felmérésére május végén és június elején került sor. A felmérést Peregovits László és a Szalkay József Lepkész Egyesület tagjai, valamint a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai végezték el.
A felmérés céljai:
- a díszes tarkalepke által ténylegesen használt erdőállományok, erdei utak, nyiladékok, tisztások lehatárolása (nagy felbontású élőhelytérkép készítése)
- a táplálkozás, illetve peterakás céljából használt növényfajok azonosítása
- jelölés-visszafogás módszerével az erdő központi tömbjében a díszes tarkalepke legnagyobb részpopulációja méretének meghatározása
- egyéb, a védelem szempontjából fontos életmenet sajátosságok megfigyelése
A felmérés során több, mint 700 díszes tarkalepke egyed került egyedileg jelölésre. A populációméret becslések csak ezután fognak megtörténni, de az már most kijelenthető, hogy a Peszéri-erdő díszes tarkalepke populációja egészen biztosan meghaladja az eddig maximum 3000 imágóra becsült állománynagyságot.
Szintén örömteli adat, hogy a díszes tarkalepke egyedei már megjelentek a tél során helyreállított nyiladékokon, illetve az összefüggő cserjeszint megbontását célzó beavatkozások helyszínein.
A felmérés során a Peszéri-erdő központi tömbjétől keletre is detektáltunk díszes tarkalepkéket, amely a faj – bár lassú, de mindenképpen jelentős – terjeszkedésének a bizonyítéka.
Az is kiderült, hogy szemben a hegyvidéki populációkkal, a helyi állomány egyedei főleg fagyalra petéznek, táplálkozni pedig az éppen virágzó cserjék – pl. veresgyűrű som, fagyal – virágaira járnak.
*
A júliusban megvalósuló hernyófészek felmérés alapján további értékes információkat fogunk megtudni erről a ritka, veszélyeztetett fajról.
- Még többet tudhatsz meg a díszes tarkalepkéről innen: http://oakeylife.hu/diszes-tarkalepke/
- Fotók a díszes tarkalepkéről itt: http://oakeylife.hu/2018/06/15/diszes-tarkalepke-euphydryas-maturna/
Videó és beszámoló: Dr. Vadász Csaba, 2019. július