Alföldünkön a jó állapotú homoki gyepek és nyílt erdőssztyeppek jellegzetes, apró virága a homoki nőszirom (Iris humilis ssp. arenaria). Magyarországon egyik legjelentősebb termőhelye a Kiskunság.
Gyöktörzse vékony, a talajfelszín alatt terjeszkedve sarjtelepeket képes létrehozni. Szára csak egy-két virágot hordoz, a növény legfeljebb 20 cm magas. Szürkészöld árnyalatú, egyszerű megjelenésű levelei kard alakúak, a virágok élénk vagy halványsárga színben tündökölnek.
Tavaszi virág, áprilisban pompázik. Jellegzetessége, hogy csupán pár napig virágzik, de még e rövid idő alatt is képes összecsukni virágait mind a túl hűvös, mind a túl meleg időjárás esetén.
Igen érzékeny az emberi behatásokra: az erősebben legeltetett területekről, így például a juhlegelőkről eltűnik. Extrém száraz termőhelyeken a háborítatlanság, humuszosabb homoktalajok esetén a közepes legelőnyomással végzett, változatos vegetációszerkezetet kialakító legeltetés az optimális területkezelés a homoki nőszirom számára. Rossz terjedőképességű faj, így a helyreállított területeket csak lassan képes újrakolonizálni.
A homoki nőszirom hazánkban természetvédelmi oltalom alatt álló, vörös listás faj; egy példány eszmei értéke 10 ezer forint. Az Európai Unióban közösségi jelentőségű növényfajnak minősül, így a Natura 2000 hálózat területeinek kijelölésének alapjául szolgál.