Peszéri-erdő

A Bács-Kiskun megye északi határán, a Kunpeszér község külterületén fekvő Peszéri-erdő hazánk egyik legszebb homoki erdőssztyepp élőhelykomplexe.

A Peszéri-erdő kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területként az Európai Unió által 1992-ben létrehozott Natura 2000 hálózat részét képezi. A „Szalag-erdő” elnevezésű, egyik kisebb része országos jelentőségű természetvédelmi terület.  Más részei ex lege törvényi védelem alatt álló lápok (láprétek, láperdők). A Peszéri-erdő Natura 2000 terület neve egy kicsit félrevezető, hiszen nem csak változatos erdőállományok, hanem homoki gyepek, mocsár- és láprétek is megtalálhatók itt.

A Peszéri-erdőben a homoki erdőssztyepp-komplex összes kiemelt jelentőségű élőhelytípusával találkozhat a természetjáró: Pannon homoki gyepekkel, szubkontinentális peripannon cserjésekkel, pannon homoki borókás-nyárasokkal, euro-szibériai erdőssztyepp tölgyesekkel. A mélyebb fekvésű részeken láthatunk jó állapotban megmaradt keményfás ligeterdőket és kékperjés lápréteket is.

A zárt erdő kialakulására alkalmas termőhelyeken természetes körülmények között az éger és kőris láperdők, keményfás ligeterdők, gyöngyvirágos tölgyesek vannak jelen. E termőhelyeken manapság részben nemes nyáras ültetvények, illetve őshonos és tájidegen fajokból álló vegyes erdők vannak.

A Peszéri-erdőben euro-szibériai erdőssztyepp tölgyesek is megtalálhatók – olyan helyeken alakultak ki, melyek a zárt erdők termőhelyeinél gyengébb vízellátásúak. Napjainkban a Peszéri-erdőben nagyjából 80 hektáron találkozhatunk az euro-szibériai erdőssztyepp tölgyesek mozaikjaival.

A pannon homoki borókás-nyárasok a pusztai tölgyesek termőhelyénél is gyengébb vízellátottságú, viszont 10-50 százalékos záródást elérni még képes, fás vegetáció kialakulására alkalmas termőhelyeken jöttek létre. Legtöbb lehetséges termőhelyüket mára ültetvények borítják, megmaradt állományaik 110 hektáron terülnek el a becslések szerint.

A pannon homoki gyepek a vízzel legkevésbé ellátott termőhelyeken nőnek. Vannak köztük többszintű, strukturálisan diverz zárt homokpuszta-gyepek és évelő, nyílt mészkedvelő homokpuszta gyepek is.

A Peszéri-erdőről további érdekességeket itt olvashat: kattintson!